İçeriğe geç

Etiket: vefk yaptırmak istiyorum

Vefk İlmi Nedir?

Vefk Nedir, Nasıl Yapılır?

Sözlüğü baktığımızda uyum ve düzen anlamı taşıyan “Vefk” kelimesi dini terminoloji de ise “tesirli dua” anlamına gelmektedir. Vefk belirli bir amaç için yapılır ve kurallarına uygun yapıldığı takdirde üzerinde bulunan derecelerinin hizmetlilerinin isimleri bulunur.
Vefkler her sırasında bulunan kare sayısı veya özellikleri temel alınarak isimlendirilirler. Örnek verecek olursak her sırasında 3 kare bulunuyorsa 3’lü, 4 kare bulunuyorsa 4’lü vefk olarak isimlendirilirler. Eğer bulunduğu gruba göre isimlendiriliyorsa Ateş, Su, Hava ya da Toprak Vefk’i olarak, bulunduğu gezegene göre isimlendiriliyor ise Güneş Vefk’i ya da Ay Vefk’i olarak isimlendirilirler.

Vefk Nasıl Yapılır?

Vefk yapılırken ebced hesabı kullanılır. Ebced hesabına göre Arap harflerinin sayısal değerleri vardır. Vefk yapılırken de Vefk’i yapılacak kelimenin ya da cümlenin sayısal değerleri ebced hesabı ile bulunur ve bu sayılara göre Vefk yapılır.

Vefk Yapılırken Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle Vefk yapılırken kuralları bilinerek yapılmalıdır. Bunun yanında burçlar ve burçların özellikleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ayrıca uğurlu olduğu düşünülen gün ve geceler, burçların yönetici gezegenleri, gezegenlerin birbirleriyle olan ilişkileri, yıldız saatleri, gezegenlerin tütsüleri ve gezegenlerin hizmetlilerinin isimleri gibi bilgileri de bilmek gerekmektedir.
Vefk yazılarının içeriğinde neler vardır?
Vefk yazılırken mutlaka yazılan şeyler vardır. Bunlardan birisi Vefk ile yapılmak istenilen şeyden etkilenecek kişinin adının ilk harfi, ikincisi Vefk’in neye dair olduğu ve son olarak ta Vefk’in ne zaman etkinleşeceği ve ne zaman sona ereceğini gösteren zaman ile ilgili kavramlardır.
Bu kavramlar çoğunlukla açıkça dile getirilmezler ve sembolik metinler kullanılarak ifade edilirler. Vefk yazısını okumaya çalışınca anlamlı bir metin ortaya çıkmaz. Vefkler genellikle derin ve gizli anlamlar içerirler.

Vefk yapılırken kullanılan motiflerde yapılmak istenilen şeyin amacına göre değişmektedir. Aşk ile ilgili konularda Vefk yapılırken Yusuf ve Züleyha motifi kullanılır. İdareci ve yöneticiler ile ilgili bir Vefk yapılırken ise Hz. Süleyman kıssası ile yapılır. Daha birçok konuda Vefk yapılırken farklı motif ve kıssalardan yararlanılmaktadır.
Vefkler genellikle istenilen amaca ulaşmaktadırlar. Vefk konusu da bir ilimdir ve bu konuda sonuç alınmak isteniyorsa profesyonel çalışmalar ile bu sağlanabilir.

Yorumları okumak ve kendiniz de yorum yazmak için buradan devam edebilirsiniz.

Yorum Bırak

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir